Οι Vampire Weekend υπήρξαν μία από τις πρώτες περιπτώσεις συγκροτημάτων που βρέθηκαν στις πρώτες θέσεις των charts από τους music bloggers, οι οποίοι γοητεύτηκαν από το στιλ τους και την ικανότητά τους να ταιριάζουν το indie rock με pop μελωδίες παραμένοντας αταξινόμητοι. Με τρία συνεχόμενα Νο. 1 άλμπουμ, οι Ezra Koenig, Chris Baio και Chris Tomson, οι Vampire Weekend επιστρέφουν μετά από πέντε χρόνια με το πέμπτο στούντιο άλμπουμ τους “Only God Was Above Us” στις 5 Απριλίου.
Vampire Weekend: Το «Only God Was Above Us» είναι ένα άλμπουμ-ωδή στη Νέα Υόρκη
Ο τίτλος του δίσκου συνδέεται με το εξώφυλλο του άλμπουμ, το οποίο αποτελείται από φωτογραφίες που τραβήχτηκαν από τον Steven Siegel στο μετρό, στο Νιου Τζέρσεϊ, το 1988. Ένας άνδρας βρίσκεται σε ένα αναποδογυρισμένο βαγόνι ενός τρένου και διαβάζει την έκδοση της εφημερίδας New York Daily News της 1ης Μαΐου 1988, που περιγράφει λεπτομερώς στο πρωτοσέλιδό της την τρομακτική έκρηξη της πτήσης 243 της Aloha Airlines. Ο τίτλος πάρθηκε από τα λόγια ενός επιζώντος: “Only God Was Above Us”. Αυτές οι επιλογές εξωφύλλου και τίτλου συμβολίζουν την αντιμετώπιση της ανθρώπινης ευθραυστότητας, την πίστη στην ελπίδα μέσα από τις δυσκολίες.
Η φθορά, η ασυμφωνία των γενεών, η επιλογή της αισιοδοξίας, το χάος της καθημερινότητας και η Νέα Υόρκη του 20ού αιώνα, είναι θεματικές που κυριαρχούν στο νέο άλμπουμ των Vampire Weekend. Οι πρώτες ιδέες προέκυψαν το 2019 όταν ο Ezra Koenig ξεκίνησε να γράφει τους στίχους. Και μετά ξεκίνησαν οι ηχογραφήσεις σε όλο τον κόσμο, από το Μανχάταν μέχρι το Λος Άντζελες, το Λονδίνο και το Τόκιο.