Η ιστορία των Vavel έδωσε το έναυσμα στον Μιχάλη Αγραφιώτη για τη δημιουργία μιας ταινίας -ντοκιμαντέρ με τίτλο «Vavel the Band», που θα προβληθεί στις 8 Μαρτίου 2024 στις 5:30 το απόγευμα στο πλαίσιο του 26ου Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ της Θεσσαλονίκης, που θα διεξαχθεί από τις 7 μέχρι τις 17 Μαρτίου, τόσο σε φυσικούς χώρους, όσο και on line.
Το σενάριο είναι του Μιχάλη Αγραφιώτη, η διεύθυνση φωτογραφίας της Αλίκης Δήμα, της Βούλας Σιδερίδου και του Παναγιώτη Σιππόπουλου, το μοντάζ του Νίκου Κωστόπουλου, το μιξάζ του Τάσου Καραδέδου, η μουσική του Δημήτρη Ανδριτσούδη, η παραγωγή της Βούλας Σιδερίδου για τη Multimotion, σε συμπαραγωγή με την ΕΡΤ.